Video

Håndtering af varianter i Struct PIM

Sådan behandler du varianter 


I dette afsnit tager vi et kig på, hvordan vi behandler varianter i Struct PIM. Når vi snakker varianter, er det det, der definerer den ene variant fra den anden i samme produkt.

 

I eksemplet i videoen er det en iPhone, der er produktet, og den findes i både rød, guld og sølv. Når man klikker sig ind på de forskellige farver, vil der derunder være forskellige størrelser, da den findes både med 64 GB og 256 GB.

 

Det vil sige at i det her tilfælde, der er farven til produktet unik, men størrelsen på hukommelsen er det, der definerer varianten og skiller den ene fra den anden. I videoen her får du en demonstration af, hvordan variantstrukturen ser ud i Struct PIM.

 

Se med lige her 

Se flere afsnit i serien om Struct PIM
Bulk update i Struct PIM
pim Bulk update i Struct PIM

Bulk update er en effektiv måde at opdatere flere produkter på én gang. Se med i afsnit 6 i vores serie om Struct PIM.

Læs mere
Globale lister i Struct PIM
pim Globale lister i Struct PIM

Globale lister hjælper dig til at vedligeholde attributter, der går igen på mange produkter. Se hvordan du opretter en global liste i afsnit 7.

Læs mere
Bliv klogere på Struct PIM
pim Bliv klogere på Struct PIM

Se med, når Morgenkoppen denne gang byder på en introduktion til Struct PIM med Sales Partner specialist, Per Orloff, fra Struct.

Læs mere
Nyeste insights
Intern, ekstern eller hybrid? Din løsning - dit setup
digital strategi Intern, ekstern eller hybrid? Din løsning - dit setup

 Skal udviklingen foregå internt i organisationen eller lægges ud til en ekstern partner? Det tager vi en snak om i episode 2 i vores serie om 'Digital strategi

Læs mere
Sådan bygger du den rette organisation til digital succes
digital strategi Sådan bygger du den rette organisation til digital succes

Hvorfor er organisering, kompetencer og interne ressourcer afgørende for digital succes? Få svaret i episode 1 i vores serie om Digital strategi.

Læs mere
Digital strategi for mellemstore og store virksomheder
digital strategi Digital strategi for mellemstore og store virksomheder

Vores digitale indspark Morgenkoppen har fået et ekstra skud espresso og bliver nu relanceret som podcast. Lyt med, når vi lægger ud med 10 episoder om digital strategi.

Læs mere
Martin 3
Skal vi styrke din digitale forretning?
Martin er altid klar på en indledende snak med fokus på at styrke din forretning.

Giv Martin et kald

eller send ham en mail

Din strategiske udviklingspartner

Ecreo

Stærmosegårdsvej 8

5230 Odense M

+45 70 23 71 71

info@ecreo.dk

CVR 30 70 82 53